Warm Up Euro A - Sand, Německo (13.-15.5.)

17.05.2011 08:20

Sezóna v plném proudu a pomalu se blíží jednotlivé vrcholy. Jedním z nich bude letos zajisté Mistrovství Evropy A - Euro A, konanené v nedalekém Německém Sandu. V souvislosti s tímto závodem se konal přípravný závod, neboli Warm Up. Takovýto závod se koná v podstatě před každým mistrovstvím, ať už světa nebo evropy. Hlavním účelem je aby si účastníci Euro A a pořadatelé vyzkoušeli dráhu, organizaci, podmínky apod. Jezdci tam tedy jedou hlavně testovat, ale zároveň většinou takový závod napoví o možném budoucím majiteli mistrovského tiulu.

Z českých účastníků srpnového Euro A byli na místě kromě Aleše Bayera, Karla Hájka a bratří Marků přítomni všichni. Tedy Martin Bayer, bratři Kapičkové, Jirka Mára, David Kukla, Honza Domanský, Petr Klatovský, Michal šindelář, Ludvík Kurečka a Pavel Braun. Organizace od počátku fungovala a dráha byla připravena velmi kvalitně. Dráha v Sandu je velmi specifická. Celá je totiž postavena v kopci a to ne zrovna nejmenším. Tento fakt poměrně dost ovlivňuje nastavení modelu i přizpůsobení se novému chování modelu při jízdě z a do kopce. Zároveň je věž ze které se řídí umístěna na kratší stranu dráhy, takže vzdálenost na druhý konec dráhy je vcelku značná. Najdou se zde i místa kdy model není moc viditelný a jeho polohu určujete dle křídla či antény. Na trati se nachází jedna kombinace čtyř skoků, lavice, jeden dvojskok do kopce, klopenou zatáčku, dlážděnou zatáčku a sebevražedný sjezd z kopce. Povrch je pevný, i když nerovnosti se samozřejmně během víkendu tvořily. Po pátečním tréninku pořadatelé vymetli z pisty prach a díry vyzpravili rychlobetonem, který vydržel až do nedělního finále.

V pátek každý absolvoval kromě technické přejímky též čtyři tréninkové jizdy, z čehož dvě byly měřené a podle výsledku bylo stanoveno rozdělení do kvalifikačních skupin. Kvalifikace začaly v sobotu ráno. Nejdříve se odjelo po skupinách testovací kolo, kde každý model absolvoval dvouminutovou jízdu. Jednalo se o test rušení vysílaček, zkoušku čipů a časomíry tak aby se zabránilo případným problémům a protestům. Poté následovaly čtyři kola kvalifikačních jízd, ze kterých se započítávaly dva nejlepší výsledky. Kvalifikaci vyhrál Robert Batlle následovaný Martinem Bayerem a Jeromem Aigoinem. Další naši se umístili v tomto pořadí: 45. Jirka Mára, 53. Ludvík Kurečka, 65. Honza Kapička, 76. Petr Klatovský, 86. Tomáš Kapička, 92. David Kukla, 103. Michal Šindelář, 108. Honza Domanský, 115. Pavel Braun.

Finálové jízdy začaly již v sobotu a to nejnižším finálem 1/256. Toho se zůčastnil Pavel Braun a druhým místem si zajistil postup do dalších bojů. Ty začaly v neděli ráno finálem 1/128. V áčkové jízdě obsadil čtvrté místo Michal Šindelář. V béčkové jízdě dojel Pavel Braun též na postupové čtvrté pozici, kterou s náskokem jistil několik kol před cílovou páskou. Bohužel při nastoupení do finále 1/64 se dozvěděl že jednomu jezdci nezapočítal několik kol čip, což nebylo vidět na monitrou v depu ani na výsledcích v cíly. Zpětně mu tak bylo přičteno 6 kol a tak řázem ze čtvrtého místa bylo páté nepostupové. Ve stejné jízdě nakonec po technických potížích obsadil Honza Domanský 9 příčku. Michala Šindeláře celý víkend provázely potíže s motorem a to se mu nevyhlo ani ve finále 1/64. Motor mu dvakrát zhasnul a Michal skončil na posledním místě. Ve druhé finálovce vybojoval postup z druhého místa David Kukla, který setup svého modelu v sobotu večer kompletně změnil a bylo vidět že k lepšímu. Obrovskou smůlu měl v tomto finále Tomáš Kapička. Toho provázely potíže již během kvalifikací, kdy se v jedné jízdě stal jeho model neovladatelný. Bohužel zrovna v pekelném sjezdu k depu a v plné rychlosti naboural do zdi. Po startu finálovky se jasně usadil na vedoucí příčce a tu držel skoro po celých 20 minut. Dvě kola před koncem byl nucen pro technické potíže odstoupit. Stačilo jedno kolo a díky svému náskoku by i tak postoupil dále. Smůlu měl v další jízdě, finálovce 1/32, i jeho bratr Honza Kapička. Ten si těsně před startem způsobil zranění na prstě pravé ruky a vedení závodu mu umožnilo odklad pro ošetření. Honza byl tímto viditělně rozhozen a bohužel, to se podesalo i na jeho výkonu, který stačil pouze na místo sedmé. Ve druhé jízdě dojel David Kukla na místě jedenáctém a Petr Klatovský si sebejistou jízdou dojel pro místo třetí. V další finálovce, tedy 1/16, Petr zvítězil a vybojoval si tím účast v osmifinále. V druhém šestnáctifinále obsadil pátou příčku Ludvík Kurečka. Ten si vybojoval i účast v juniorském finále kde obsadil pěkné čtvrté místo. Do osmifinále již jako do své třetí finálové jízdy nastoupil Petr Klatovský a svou pouť zde zakončil sedmým místem. V druhé osmičce vyrazil na trať náš druhý nejlepší kvalifikant Jirka Mára. Ten si po boji s polákem Brzozowskim vybojoval postup ze čtvrtého místa do čtvrtfinále. Zde již startovní listina obsahovala zvučná jména, těch se však Jirka nezalekl a s více jak dvacetivteřinovým náskokem dojel čtvrtý což znamenalo semifinále. Mezi jezdci jako Bloomfield, Vega, Savoya, Boots se neztratil a po skvělém výkonu dojel opět na čtvrtém místě! V druhém semifinále si po souboji s Aigonem a Reckwardem vybojoval třetí místo Martin Bayer a ve finále jsme tak měli dva zástupce.

Celý finálový den se nad Sandem měnilo počasí a slunce se střídalo s mraky. Těsně před samotným finálem to vypadalo na déšť, naštěstí však spadlo pár kapek a počasí tak nezhatilo vrchol celého víkendu. Jelo se na 45 minut a po startu se po né úplně fér karambolech ujal vedení Robert Batlle. Svým soupeřům ujel a náskok si udržel až do konce. To způsobil i souboj jezdců na dalších pozicích, kteří tak logicky zajížděli sem tam pomalejší časy. Druhý tak dojel Darren Bloomfield a třetí příčku obsadil Jerome Aigoin. Štěstí které přálo celý den Jirkovi Márovi si vybralo hned na startu dovolenou. Jirkovi zhasl motor a tak vystartoval po výměně svíčky až poté co ostatní již měli odjeto několik kol. Statečně však bojoval a nepodlehl této tragédii. Během finále měli potíže i ostatní jezdci. Yanick Aigoin finále nedokončil a Savoya s Karnerem několik kol též spravovali své modely. Jirka tak nakonec vybojoval místo deváté, což je jistě obrovský úspěch tohoto mladého jezdce. Martin Bayer po tuhém boji nakonec dojel na místě šestém, což jistě nebylo dle jeho představ a ani neodpovídalo jeho celovíkendovému výkonu.

Mistrovství Evropy se jede však až v srpnu a tento Warm Up napověděl, že boje budou tuhé a napínavé. Sand leží takřka za humny a tak stojí za zvážení navštívit tento podnik v roli diváka a fanouška tohoto sportu.

kompletní výsledky

-pH-


 

Zpět

Vyhledávání