RCM Outdoor Offroad (7.-8.1.), Race Center Munzig – Německo

29.01.2012 16:44

Pro aktivní jezdce je zima nekonečným čekáním. Hlavně pro ty, kteří se věnují osminovým offroadům a to zejména těm spalovacím. Závodů v halách je jak šafránu a většina se jich jezdí na pevném podkladu s několika umělými překážkami. Hliněných tratí je pro našince dostupných jen pár. Mezi ty nejbližší patří dráha v Munzigu nedaleko Drážďan – z Prahy je to klidnou jízdou necelé dvě hodiny. Na své si tady přijdou příznivci offroadů celoročně, kdy je dráha pro veřejnost přístupná. Této možnosti využívá pro trénování celá řada našich, ale především domácích jezdců. Pořádající klub RCCR Munzig e. V. připravil pro závodění chtivé milovníky osminových offroadů závody na hlíně. V zimní sezóně se tady povětšinou pořádají offroadové závody na uzavřené asfaltové dráze určené pro modely 1:10, která je součástí areálu. Letošní teplé počasí přimělo pořadatele přesunout závod na dráhu hliněnou. Bohužel v době konání závodu se počasí začalo kazit a teploty začaly klesat. Takže po teplotně rekordních dnech se začalo schylovat k zimě.

Offroadová dráha v Munzigu je situována pod střechu areálu a má hlinitý podklad. Na relativně malém prostoru je namotaná dráha o délce 164 m. S ohledem na malý prostor je bohužel dráha užší, než jak je pro modely 1:8 požadováno, ale to nebrání tomu, aby se tady nedalo uspořádat kvalitní závody, když venkovní tratě jsou blátivé nebo dokonce schované pod sněhem. V areálu najdeme ještě krom zmiňované kryté asfaltové dráhy, také velkou dráhu pro modely Mini-Z nebo venkovní dráhu pro modely 1:5. Jezdci tady najdou v dobře zásobeném modelářském obchodu vše co ke svému koníčku potřebují.

Na závody do Munzigu vyrazila také početná skupina našich jezdců a poprvé se tady ukázal Martin Bayer s Xrayem. Z našeho klubu se vydala výprava jezdců ve složení Zdeněk, Honza a Tomáš Kapičkovi, Pavel Braun, Plamen Sokolov a Jirka Humpolec. Do závodu bylo přihlášeno víc jak padesátka jezdců ve všech kategoriích. Závod byl vypsaný pro kategorii spalovacích buggy a truggy, ale i pro elektrické buggy. Kategorie elektro truggy naplněná nebyla, stejně tak i kategorie short course, které si na závodní tratě hledají cestu poněkud pomaleji. Nakonec se závodu zúčastnilo pouze 43 jezdců.

Naši jezdci obsadili kategorii spalovacích buggy a elektro buggy. Na startovní listině jsme našli ještě účastníky z Polska a nechyběli další naši kamarádi z Čech a Mnichova, kteří se s námi vybraných závodů zúčastňují.

Sobota byla od osmé hodiny ranní určena tréninkům pro všechny kategorie, ale zúčastnila se i celá řada jezdců, kteří se pak nedělního závodu nezúčastnili. Přišli si zkrátka jen tak protrénovat. Celodenní trénink umožňoval, aby se všichni vystřídali na věži a prostoru byl tak dostatek.

V neděli ráno proběhl ještě trénink pro ty, kdo se nemohli zúčastnit sobotních tréninků. Tady doháněli ztracený trénink Honza a Pavel, kteří sobotní trénink nestihli a dorazili za námi až večer. Po krátké rozpravě se začalo jezdit a pro každou kategorii byla vypsaná čtveřice kvalifikací. Ve čtvrtfinále zůstal po nevydařené kvalifikaci Honza, Jirka a Plamen. Zatímco Honzovi a Jirkovi se podařilo s přehledem postoupit do semifinálové jízdy, Plamen svoji účast v závodě musel ukončit. Semifinálové jízdy byly bitvou o postup do hlavního finále. Na úzké trati to nebylo nic jednoduchého a popravdě ani vzhledného. Osudné se stalo převrácení Martinu Bayerovi, který po nárazu jiného modelu do svého auta musel s poškozeným modelem odstoupit. Do finále nakonec postoupila pětice českých jezdců.

Třicetiminutová finálová jízda byla opravdovou bitvou o pozice. Jako první jí po třech minutách opustil Tomáš Kapička. I když se na dráhu ještě po opravě modelu vrátil na lepší, jak osmé místo to nestačilo. Pro vítězství si nakonec dojel René König, na druhém místě skončil Florian Laux a třetí náš Karel Hájek.

V kategorii elekter se jela pouze jedna finálová jízda, ve které byli i všichni naši jezdci - celkem šest. Vítězství si po osmi minutách odnesl Martin Bayer před Tomášem Kapičkou a třetím René Bergerem.

V kategorii truggy vyhrál Polák Darek Stefanowicz.

Domů jsme se vraceli po příjemně stráveném víkendovém ježdění na nedaleké trati a hlavně na hlíně vcelku spokojeni.

kompletní výsledky

Zdeněk

Zpět

Vyhledávání