MČR Slavkov - Buggy 1:8E (11.9.)

28.09.2011 21:53

Ve Slavkově se po odjetí sobotního závodu jelo ještě v neděli MČR buggy s elektropohonem a Truggy. Díky poloze dráhy, v dosahu Slovenska a poblíž Moravských Židlochovic a i přes opravdu vysoké startovné pro nečleny přilákal jezdce z těchto lokalit. Na nedělní závod přijel rekordní počet elekter a udělal tím pořadatelům a těm, kteří tuto kategorii jezdí obrovskou radost. 25 elekter zcela zastínilo 7 spalovacích modelů truggy. Náš klub byl opět hojně zastoupen.

Ráno se žádné extempore nekonalo, ujasnilo se, jak dlouho mezi jízdami bude nutné nabíjet baterky a vyrazilo se závodit. V e-buggy bylo čelo celkem jasné, Bayer, Brzozowski a bratři Kapičkové jezdí o třídu jinde než všichni ostatní a časy v kvalifikacích to daly jasně najevo. Od pátého místa dále to v teorii bylo neskutečně vyrovnané. Ostatní jezdci se dobře znají, přeci jen elektrické závody jsou menší a bylo jasné, že zde to bude boj o postup do finále „A“. Kvalifikaci vyhrál Polák Brzozowski před Martinem Bayerem a Tomášem Kapičkou.

Teorie je skvělá věc, ale Slavkovská dráha dokáže velké věci a v kombinaci se zběsile přemotorovanými modely, to skončilo všechno trochu jinak. Jezdci se rozdělili do Finále A a Finále B. Finále B vyhrál celkem s přehledem Pavel Rak. Martin Hrazdíra pak skončil na 21. místě a Plamen Sokolov na místě 19. Za zmínku stojí jízda Martina Hrazdíry, který do svého Mugena vložil šestičlánkovou baterii, skok na cílové rovince v pohodě skákal stylem 4:0 s rezervou a na velkém zadním skoku každé kolo připojil perfektně provedený backflip. Než přišlo nevyhnutelně zlomené přední rameno, proskákal se na druhé místo, rychlejší to asi není, ale úsměv od ucha k uchu jasně ukazoval, že se baví skvěle. V B-finále jsme viděli opravdu hodně nedojetých jízd, zadní skok způsoboval velké problémy a sebevražedný nasazovač Honza Kapička měl plné ruce práce a po každé jízdě pěknou hromádku nepojízdných modelů u špalku na kterém seděl.

Finále A probíhalo podle předpokladů. Martin Bayer a  Brzozowski odjeli, bratři Kapičkové a Jirka Humpolec (překvapivě) se prali o třetí místo, vytvořili si půl kola náskok nad zbytkem, potom to někdo z této pětice rozbil, nebo auto přestalo jet a nakonec bylo pořadí úplně jinak. V poslední finálové jízdě po odstoupení Martina, vyskočil kulový čep Brzowskému a Tomáš Kapička ho dojel. Otec Poláka model na dráze bleskově opravil a Polák vyhrál. Toto chování je samozřejmě proti pravidlům (model je možné opravovat jen v depu) a tím pádem Polák přišel o první místo a vyhrál Tomáš. Druhé místo patří po právu Brzowskému a na třetím dojel parádně jedoucí a hlavně dojezdivší Stanislav Malý (který překvapivě chyběl na vyhlášení, inu třetí místo na MČR je zatím zřejmě málo). Martin Bayer ani Honza Kapička nedojížděli, stejně tak mne se nedařilo a i když jízda byla na bednu, i tohle k RC sportu patří. Naši byli vyrovnaní od 6. do 9. místa v pořadí Krch, Kapička H., Humpolec a Schulz. Poslední místo v áčku zbylo na Zdeňka Kapičku.

IC truggy začali v počtu sedmi truggyn a postupně odpadávaly. Rekord byl dvě nastartovaná auta v pohybu na dráze, jinak průměrně čtyři. Skvělý boj o první tři místa mezi Brzozwskym, Morávkem a Kubánkem byl poměrně rychle ukončen postupným zhasínáním, defekty a podobně. Takže se z toho stal mírný závod vytrvalosti. Pro první místo nakonec dokázal dojet Jiří Kubánek, který i přes opravu modelu udržel svůj náskok před druhým Petrem Olišarem a třetí se ztrátou sedmi kol skončil Robert Plch.

Neděle byla výrazně pohodovější, svištění elekter a nesmyslný výkon, které střídavé motory dokáží vyprodukovat, byl dobrou podívanou. Elektry lákají svou jednoduchostí a díky většímu množství lidí bylo A finále opravdu natřískané a vyrovnané tak, jak to má být. Truggy jsou očividně u nás na ústupu, i když velké modely na takovéto dráze mají svoje kouzlo. Bohužel bez podpory se nemůžeme dočkat nějakého rozkvětu. Snad nedopadnou stejně elektry, které se v letošní sezóně zdárně rozjíždějí. Rozhodně tento víkend byl jedním z nejlepších závodních víkendů a doufejme, že takových závodu i příští rok zažijeme co nejvíce.

- J.H. + Z.K. -

Kompletní výsledky

Zpět

Vyhledávání