MČR Slavkov (10.9.)

27.09.2011 20:54

Na druhý zářijový víkend byl naplánovaný velmi očekávaný závod Mistrovství ČR pro modely v měřítku 1:8 ve Slavkově u Brna. Slavkovská dráha patří rozhodně u nás k těm nejatraktivnější a už páteční volný tréning dal najevo, že účast bude velká. Naši jezdci na dráze ve Slavkově trénovali již po letošním prvním závodě, který se na této dráze odjel, takže trať měli najetou.

V sobotu se do kategorie 1:8 IC Buggy postavilo 46 borců což  je rozhodně velmi kvalitní účast. Byla naprosto zbytečná scéna při ranní rozpravě, která většinu zúčastněných dost otrávila. Pořadatel se pokoušel měnit zaběhlé praktiky ohledně nasazovačů a vysílaček na věži, aby všichni ti, co jezdí málo, pochopili, že MČR je atmosférou o kus jinde. Zlepšení průběhu závodů je dobrý počin, nicméně na rozpravě je pro jakékoliv změny v pravidlech prostě pozdě a vlna negativních emocí na ráno byla stejně zbytečná, jako nepříjemná. Nakonec se jelo podle platných pravidel beze změn.

Jezdci byli rozděleni do skupin po dvanácti, takže byly čtyři skupiny. Jezdci našeho klubu byli zastoupeni hojně a tak se dalo očekávat, že zasáhnou i do finálových bojů. Pauza deset minut po dojetí byla zbytečným tlakem na jezdce, nicméně ji pan Šeliga na žádost Jirky Humpolce ochotně zdvojnásobil, protože drtivá většina jezdců si pomáhala v depu a čas navíc byl potřeba.

Skupiny rozdělené podle výkonosti se propracovávaly kvalifikačními jízdami a kola se postupně zrychlovala. Záludný skok na rovince pod věží, který sváděl k pokusům neskákat ho způsobem dva a dva, ale tři a jedna, si někteří osvojili a dokázali zde získat cenné sekundy. Nedoskočení bylo trestáno efektními kotrmelci a nezřídka odstoupením ze závodu. Nakonec si pro první místo v kvalifikaci dojel Martin Bayer, který skákal na jistotu dva a dva před druhým Lukášem Zemanem a třetím Tomášem Kapičkou. Do semifinále se dále propracoval Honza Kapička na 11. pozici. Následné umístění našich v kvalifikaci: Pavel Braun 22., Jirka Humpolec 26., Tomáš Fic 29., Luboš Krch 30., Jirka Dvořák 32. a Plamen Sokolov 41.

Kvalifikační jízdy ráno jasně ukázaly, že slabším jezdcům dělá Slavkovská trať problémy a sedm modelů, které odstoupily v osmifinále, mluví samo za sebe. Plamen se stále učí a zrychluje, skončil nakonec ve své 1/8 finálové jízdě a celkově na 41. místě. Ve čtvrt finále B startoval skoro celý náš klub. Téměř všichni ti, kteří jsou si zvyklí pomáhat v depu jeli najednou. Začal zběsilý hon na mechaniky a nakonec se zadařilo to nějak poskládat. Jet proti pěti autům, která důvěrně znáte, jste na sebe ohleduplní, ale jakoukoliv chybičkou okamžitě ztratíte místo je skvělá zábava. Tady skončil Jirka Humpolec (25.), Luboš Krch (27.) a i Jirka Dvořák (35.). Postoupit se podařilo po skvělém výkonu Pavlovi. Ve druhé A jízdě skončil těsně za postupem Tomáš Fic (26.) Takže naši byli pěkně vyrovnaní na konečné výsledovce za sebou.

Semifinále už se jelo na krev o postup do finále a pořadí na roštu. Tady v „béčku“ z posledního postupového místa, ale s dostatečným náskokem postoupil Pavel. Ve druhé „A“ jízdě pak ještě do finále postoupil Honza a Tomáš Kapičkovi. Dojeli na 3. a 4. místě se stejným počtem kol jako domácí Martin Bayer a tak se dalo očekávat, že se pokusí ve finále zasáhnout do bojů o příčky nejvyšší.

Finálová jízda poprvé v životě v rámci MČR přivítala Pavla Brauna a na čele v zásadě nepředvedla žádné překvapení. Skvěle jedoucí Polák Maciej Brzozowski pro technické potíže odstoupil z boje o medailové pozice. Tomáše zradila technika a jeho motor se zastavil už ve 4. minutě. Marný boj mu pak zkřížilo ještě opětovné zhasnutí a tak to stačilo jen na 9. příčku.. Pavel s nechtěnou dlouhou zastávkou v depu obsadil 11. pozici. Honza bojoval ze všech sil, ale po skvělém výkonu skončil půl kola bod bednou. Skoro již tradičně vyhrál po ukázkové jízdě Martin Bayer, následovaný bratrem Alešem a na třetím místě skončil Lukáš Zeman. Všichni tři naší jezdci ve finále zúročili získané zkušenosti při celodenním tréninku na začátku prázdnin.

Sobotní závody byly i přes ranní cukání naprosto skvěle vydařené, počasí už lepší být ani nemohlo, organizátoři po odjetí skupin polévali dráhu, která díky tomu neprášila, bufet fungoval parádně a rozhodně je možné říci, že sobotní závod byl jedním z nejlepších, které jsem letos zažil.

Na vrub pořadatele lze jen vytknou opět absenci rozhodčího, který by bděl nad regulérností závodu. Bez potrestání zůstávají stále nejen ty malé prohřešky, ale i ty, který by zasloužili řádnou penalizaci.

- J.H + Z.K. -

Kompletní výsledky

Zpět

Vyhledávání