MČR 2014 - 2. závod Dolní Bukovsko (21.-22.6. 2014)

03.07.2014 14:49

Seriál závodů mistrovství ČR se na svůj druhý podnik přestěhoval na jih Čech. Modelářský klub MK Veselí nad Lužnicí přivítal jezdce na domácí dráze v Dolním Bukovsku předposlední červnový víkend. Letošní seriál čítá dva závody před prázdninami a dva po prázdninách. Díky přeplněnému kalendáři pohárovými závody se jen obtížně hledají volné termíny. Závod byl vypsaný jako dvoudenní a již tradičně pro dvě kategorie buggy – elektro a spalovací. Zkušebně byly otevřeny přihlášky i pro kategorii Truggy, ale přihlásil se jen jeden jezdec. Vzkříšení této kategorie je tedy u nás asi stále v nedohlednu. Je to velká škoda, tato kategorie se těší v zahraničí stále velké oblibě.

Dráha v Dolním Bukovsku nedoznala od loňského roku žádných výrazných změn, a tak ji ti, kteří zde absolvovali poslední dva loňské závody seriálu mistrovství ČR, našli v takřka nezměněné podobě. Kvalitní zemina, která tvoří povrch zdejší dráhy, je dobrým základem pro stavbu off-road tratí. Dráha je vybudovaná v několika rovinách s množstvím atraktivních překážek v podobě skoků. Předpověď počasí slibovala příjemně prožitý víkend ve spojení s RC modely, a tak se několik účastníků sjelo do místa konání již v pátek. Větší část pak dorazila v průběhu soboty.

Závody odstartovaly v sobotu dopoledními tréninky a po rozpravě byly spuštěny první kvalifikační jízdy pro obě kategorie. Ty se odjely celkem čtyři. Večer pak bylo dostatek prostoru pro přípravu modelů na nedělní poslední kvalifikaci a finálové jízdy. Někteří účastníci využili možnosti vstoupit do závodu až nedělní poslední kvalifikací, takže se dalo v jednom víkendu stihnout i dva závody za sebou.

V kvalifikaci spalováků si nejlépe vedl Martin Bayer, který vyhrál tři z pěti kvalifikačních jízd a nikoho nenechal na pochybách, že si i z druhého podniku chce odvézt plný počet bodů. Nízký počet jezdců se odrazil i ve finálových jízdách. Byly vypsané dvě semifinálové jízdy, a tak je stačilo v podstatě pouze dojet a postup do hlavní finálové jízdy byl v kapse. Dvanáctičlenná skupina finalistů se pak utkala o body a posty na příčkách nejvyšších. Martin si hned od startu budoval dostatečný náskok na soupeře a neohroženě šel za svým cílem. Na druhém místě s odstupem dvou okruhů skončil Honza Zámiš, který má v letošní sezoně výbornou formu, a třetí příčku obsadil domácí David Kukla. Naši jezdci pak celkově skončili následovně: 8. Jiří Dvořák, 11. Honza Horáček.

V elektrách si stejně jako se spalovákem vedl nejlépe Martin Bayer, jehož se snažil dohnat Kája Novotný. V kvalifikacích byl však Martin nedostižný a ve všech pěti jízdách vždy úspěšnější, Kája skončil vždy za ním. Ve finálových jízdách se situace opakovala Martin vyhrál obě jízdy, které absolvoval, a Kája pak třetí, kterou Martin vynechal. Na třetím místě nakonec dojel Jan Domanský, který tak předstihl Víťu Linharta, jenž držel třetí příčku z kvalifikace. Martin Bayer ze slavkovského RC klubu si tak i ve druhém závodu mistrovství ČR připsal na svůj účet opět double. Zda bude jeho cesta za dalším titulem v obou kategoriích ohrožena, se ukáže na dalším závodu mistrovství ČR, který se jede poslední prázdninový víkend na oblíbené dráze ve Skřipově. V této kategorii nás reprezontoval pouze Zdeněk Kapička, který obsadil 6. místo. 

Druhý závodní víkend byl vydařený, bohužel ho však opět poznamenala nízká účast. Ti, kteří do Bukovska přijeli, však jistě nelitovali, protože si užili dobře připravenou atraktivní trať, letní počasí a hodně času stráveného ježděním.

kompletní výsledky 1:8 IC
kompletní výsledky 1:8 E

Z.K.

 

Zpět

Vyhledávání