MČR 2013 - ohlédnutí za sezónou 1:8 buggy

10.01.2014 10:44

Sezóna MČR 1:8 je nenávratně za námi. Během roku nebylo moc času a tak vám přináším krátké ohlednutí za seriálem závodů Mistrovství ČR 1:8 včetně fotografií. Závodní víkend sezóny 2013 se vždy skládal ze sobotního závodu modelů 1:8 Elektro a zároveň tréninku kategorie 1:8 IC. V neděli pak celý víkend vrcholil samotným závodem spalovacích bugyn 1:8.

Hned na začátku sezóny roku 2013 nepřálo počasí prvnímu závodu v Dolním Bukovsku a sezóna naplno začala až plánovaným druhým podnikem v Horním Jelení. Původně první závod v Dolním Bukovsku se odjel až jako šestý, tedy poslední podnik celého seriálu.

 

1# Horní Jelení 11.-12.5. 2013

Přes květnový termín i v Horním Jelení bylo počasí proti závodníkům. Přestože se pořadatel snažil seč mu síly stačily, boj s deštěm v sobotním závodu kategorie elektro nakonec prohrál. Na bahnité trati se odjelo všech pět kvalifikací, kterých se zůčastnilo celkem 20 jezdců. V těch prováhal favorit Martin Bayer, když se prvních dvou kavlifikačních kol nezůčastnil a čekal až trať oschne. Ve třetí a čtvrté rundě však nedokončil pro technické problémy a tak bez naděje na finále A vzdal celý závod a do páté kvalifikace nenastoupil. Vítězem kvalifikací se stal Kája Novotný před Honzou Kapičkou a Michalem Blahovským. Bohužel po odjetí prvních finálových jízd se spustil déšť naplno a ten celý závod ukončil. Konečné pořadí tak určila pouze jedna finálová jízda, kterou vyhrál Honza Kapička, druhý dojel Honza Domanský a třetí vítěz kvalifikace Kája Novotný.

V neděli se uskutečnil též první závod kategorie 1:8 buggy. Na startu se sešlo 23 pilotů. Trať byla rozbahněná, v průběhu dne však postupně vysychala a její stav byl jízdu od jízdy lepší. Kvalifikace ovládl Martin Bayer, před Jiřím Márou a Lukášem Zemanem. Jako nejlepší zástupce klubu Bohemia Racing byl Tomáš Kapička na pátém místě. Ve finálových jízdách si Tomáš nakonec ještě o jednu příčku polepšil a skončil na nepopulárním čtvrtém místě. Vítězem se stal Martin Bayer před Lukášem Zemanem a Jirkou Márou.

kompletní výsledky 1:8 E
kompletní výsledky 1:8 IC

 

2# Slavkov u Brna 29.-30.6. 2013

Poslední červnový víkend hostil Slavkovský klub pokračování seriálu MČR. Jelo se na trati, kterou většina účastníků znala již z podniku Astra Nitro Cross. Počasí již bylo výrazně příjemnější. Na startu kategorie 1:8 E se sešlo celkem 16 jezdců, včetně našich kamarádů z Německa. V kvalifikacích nenechal nic náhodě Martin Bayer a po vítězství v prvních třech kolech si vybojoval TQ. Druhý skončil Honza Domanský, třetí pak Vít Linhart. Prvním reprezentantem Bohemia Racing byl až na sedmém místě Martin Wünche. Ve finálových jízdách se nekonalo žádné překvapení a vítězství si nenechal vzít Martin Bayer. Na druhém místě skončil Honza Domanský a třetí Jörg Rhode jezdící za náš klub Bohemia Racing.

Na nedělní závod kategorie spalovacích bugyn 1:8 se sešlo 29 jezdců. Mnoho z nich využilo možnosti sobotního tréninku. Bohužel sobotní počasí nevydrželo a tak neděle byla ve znamení občasných přeháněk. S těmito obtížnými podmínkami se nejlépe vyrovnal Jirka Mára, který kvalifikace vyhrál. Druhý skončil Štěpán Šilhavý ml. a na třetí příčce byl náš jezdec Tomáš Kapička. Finálové jízdy nakonec vyhrál Martin Bayer, který startoval pouze ve dvou kvalifikacích a finále začínal ve 1/4 finálové rozjížďce. Druhý se umístil Jiří Mára a třetí skončil David Kukla. Z jezdců Bohemia Racing se nejlépe vedlo Tomášovi Kapičkovi, který dojel na páté pozici.

kompletní výsledky 1:8 E
kompletní výsledku 1:8 IC

 

3# Most  24.-25.8. 2013

Ke třetímu závodu se sešli jezdci na dráze v Mostě. Účast v kategorii 1:8 elektro byla tentokrát slabší a tak na start kvalifikací se sešlo celkem 9 jezdců. Kvalifikace vyhrál Honza Kapička pře Kájou Novotným a Josefem Nováčkem. Ve finále se našemu Honzovi Kapičkovi již tolik nevedlo a po potížích s technikou již nenastoupil do druhé a třetí jízdy. Vítězem závodu se tak stal Kája Novotný, který v podstatě neměl soupeře. Na druhém místě skončil Martin Wünche jezdící za Bohemia Racing a třetí Vít Linhart.

Nedělní závod kategorie 1:8 IC uvítal na startu 17 jezdců, což bylo nejméně za celou sezónu. Kvalifikace vyhrál po vyrovnaném boji David Kukla před Tomášem Kapičkou a Karlem Hájkem. Ne nadarmo se říká že závod se rozhoduje již v kvalifikacích. To se naplno ukázalo v momentě, kdy během první finálové jízdy (1/2 B) začaly trať pokrývat kapky deště. Déšť byl nakonec tak silný, že další finálovka již nebyla vzhledem ke stavu trati odstartována. Výsledky závodu tedy byly vyhlášeny po kvalifikacích.

kompletní výsledky 1:8 E
kompletní výsledku 1:8 IC

 

4# Skřipov u Opavy 28.-29.9. 2013

Druhou polovinu sezóny 2013 začal závod pořádaný klubem JK Cars Team na jejich dráze ve Skřipově. Závodníky uvítala velmi dobře připravená trať a zázemí. Tu však v kategorii elektro spatřilo na startu pouze 8 jezdců. Je to škoda, ale v tomto případě zřejmně rozhodla i vzdálenost pro účastníky z Čech. Bohužel z moravských jezdců na startu nebyl nikdo. Kvalifikaci tak ovládl pěti vítězstvími Kája Novotný. Druhou příčku obsadil Honza Domanský a třetí byl Michal Blahovský. Na čtvrtém místě byl náš zástupce Radim Drda. Ve finálových jízdách byl boj o první místo velmi napínavý, první jízdu vyhrál Kája Novotný, druhou pak Honza Domanský. Kája však díky technickým problémům již do třetí jízdy nenastoupil a tak konečné pořadí bylo: 1. Domanský, 2. Novotný, 3. Blahovský. Radimovi zůstala čtvrtá pozice.

V nedělním závodě kategorie 1:8 IC Buggy bylo startovní pole zastoupeno dvadvaceti jezdci. I zde byla kupodivu převaha jezdců z Čech. Vítězství v kvalifikaci vybojoval Martin Bayer, jako druhý skončil Jirka Mára a třetí pozici obsadil jezdec Bohemia Racingu Tomáš Kapička. Ten však v samotném finále díky technickým problémům s jeho modelem obsadil až deváté místo. Nejlepší jezdec Bohemia Racingu tak byl ve finále Jirka Dvořák na osmém místě. Vyhrál Martin Bayer s náskokem dvou kol před Jiřím Márou a třetím Davidem Kuklou.

kompletní výsledky 1:8 E
kompletní výsledku 1:8 IC

 

5# Dolní Bukovsko 12.-13.10. 2013

K pátému závodu seriálu MČR 2013 se sešli jezdci na trati v Dolním Bukovsku. Do kategorie elektro se nakonec registrovalo sedm jezdců. Samotné kvalifikace se jely pouze na 4 kola, přičmž se počítaly dva nejlepší výsledky. Těch se nakonec povedlo dosáhnout Kájovi Novotnému před Honzou Kapičkou a třetím Michalem Blahovským. Ve finále měl Kája Novotný velké potíže se svou elektronikou, a díky tomu nakonec skončil až na čtvrtém místě. Třetí místo obsadil Michal Blahovský za druhým Hoznou Domanským. Vítězství vybojoval v poslední rozjížďce jezdec Bohemia Racingu Honza Kapička.

Na nedělní start kategorie spalováků se postavilo celkem 25 jezdců. Po sobotním tréninku mělo mnoho pilotů své modely již nastavené a tak se očekával celkem zajímavý souboj. Kvalifikace vyhrál Martin Bayer před Jirkou Márou a Lukášem Zemanem. Nás Tomáš Kapička vybojoval nakonec pátou příčku. Finále bylo bohužel pro Tomáše znovu pro technické potíže smolné a obsadil poslední dvanáctou příčku. Nejlepší jezdec Bohemia Racing byl Honza Kapička na osmém místě, a třetí náš zástupce ve finále Pavel Braun skončil na místě devátém. Celkově vyhrál Martin Bayer před Davidem Kuklou a Jirkou Márou. Tímto vítězstvím se tak Martin Bayer stal ještě před koncem seriálu Mistrem ČR pro rok 2013 v kategorii 1:8 IC.

 kompletní výsledky 1:8 E
 kompletní výsledku 1:8 IC

 

6# Dolní Bukovsko 26.-27.10. 2013

Původně první závod byl nakonec přeložen z důvodu počasí na konec října. Přesto že byl již podzim v plném proudu bylo počasí až neskutečné. Vlastně jedno z nejlepších za celou sezónu 2013. Na start kategorie 1:8 buggy elektro se nakonec po mírných peripetiích postavilo sedm jezdců. Jelo se totiž o titul, o kterém narozdíl od kategorie 1:8 IC nebylo do tohoto závodu ještě rozhodnuto. Kdyby se tento závod nekonal stal by se mistrem Honza Domanský. Po mírných tahanicích se tedy vše rozjelo a vypsány byly tak jako minule čtyři kola kvalifikací. V těch třetí místo obsadil Honza Domanský, druhý Kája Novotný a první místo Michal Blahovský. Bohužel v dalším průběhu se ukázalo že v modelu Michala Blahovského byla použita nepovolená elektronika - gyro. Díky tomu byl tento jezdec z celého závodu vyloučen! Finálové jízdy byly nešťastné pro Hoznu Kapičku, který bojoval s technikou a skončil jako šestý. Vítězství vybojoval nakonec Kája Novotný, který se tentokrát vyhnul problémům s elektronikou. Druhý dojel Honza Domanský a třetí Jirka Garbaczewski. Tento výsledke znamenal titul Mistra ČR 2013 pro Káju Novotného.

V neděli bylo na startu kategori 1:8 IC připraveno 26 pilotů se svými modely. Vítězství v kvalifikacích si vyjel již jistý Mistr ČR 2013 Martin Bayer. Druhý skončil Jirka Mára a třetí David Kukla. Finále opět ovládl Martin Bayer, jako druhý skončil Jirka Mára a třetí místo obsadil Lukáš Zeman. Nejlepší jezdec Bohemia Racingu byl na osmém místě Tomáš Kapička, kterému se ani zde nevyhnuly potíže s technikou. Na devátém dojel Jirka Dvořák a jedenáctý Pavel Braun.

kompletní výsledky 1:8 E
kompletní výsledku 1:8 IC

 

video kvalifikace Dolní Bukovsko - Tomáš Kapička

 

video kvalifikace Dolní Bukovsko - Jiří Dvořák

text: pH
foto: pH, Zdeněk Kapička, JaHor, Petr Olišar
video: Petr Olišar

 

Zpět

Vyhledávání