MČR 2010 "A" Skřipov (14.-15.8.)

18.08.2010 18:56

Druhý závod z celkového počtu tří závodů „áčkového“ MČR se uskutečnil ve Skřipově u Opavy. Skřipovská dráha hostila závod druhý srpnový víkend. Bohužel stejně jako na úvodním závodu seriálu, i tentokrát se očekávaly deštivé přeháňky, které nad dráhu dorazily v noci z pátku na sobotu. Jak pravidla určují závodní víkend, začíná až v sobotu dopoledními tréninky. I přes to většina závodníků dorazila do dějiště závodu již v pátek. Pro většinu našich jezdců je to značná vzdálenost. Místo modelů se jako první na trati objevili pořadatelé, aby rozmoklou trať připravili pro případné odvážlivce, kterých na trať vyrazilo po málu, aby zjistili, že bláto se lepí na modely jako lepidlo a tak se čekalo, až trať vyschne. Do tréninků tedy nastoupila jen hrstka přihlášených závodníků a pro většinu zúčastněných začal závod až odpoledními kvalifikacemi.

Startovní listina čítala 34 závodníků, z toho osm jezdců z našeho klubu. Kvalifikace odstartovaly krátce po 14. hodině a první kolo rozjížděk bylo ve znamení bahenních lázní, které jezdci nedobrovolně se svými modely podstupovali. Směs pilin a bláta se nacházela po celém areálu, ale již od dopoledních hodin pomáhalo s vysušováním dráhy sluníčko, které zdobilo modrou oblohu celý den. Trať se naštěstí od druhého kola začala vyjíždět a ideální stopa začínala být bez bláta a modely tak začaly více závodit a méně se nabalovat všudy přítomným blátem. Tím, že má sobotní program pouze kvalifikace, mohl si pořadatel díky nižšímu počtu závodníků dovolit delší prodlevy mezi jednotlivými rozjížďkami. To pomohlo jezdcům k lepší přípravě modelů. Kvalifikacemi prošel suverénně Jirka Mára, který zvítězil v prvních třech kvalifikacích, před druhým Martinem Bayerem, který vyhrál poslední dvě kola. Z našich jezdců se nejlépe umístil Honza Kapička na 6. místě, Tomáš Kapička na 10. místě, následovaný Liborem Lukáškem na 11. místě. Na 15. místě, těsně za hranicí semifinále, skončil v sobotu Michal Šindelář, 19. Jirka Dvořák, Míra „Féďa“ Fedeleš si vyjel 24. pozici, Pavel Braun skončil na 28. místě a Luboš Krch zakončil kvalifikaci na 30. místě. Na všechny závodníky umístěné od 15. místa výše čekaly čtvrtfinálové jízdy.

I nedělní jízdy byly poznamenány deštěm a podle toho vypadala i trať, která i přes noční zakrytí nesla následky nočních přeháněk. V prvním čtvrtfinále se představila trojice Krch, Fedeleš, Braun, bohužel však nikomu se nepodařilo postoupit do semifinálové jízdy a skončili v tomto pořadí na 6. – 8. příčce. To z druhého čtvrtfinále se podařilo postoupit Michalu Šindelářovi z prvního místa, naopak na Jirku Dvořáka zbyla první nepostupová příčka a závod tak pro něho skončil. Před semifinále se opět objevil drobný déšť, semifinálové jízdy však byly i za těchto extrémních podmínek vypsány na 30 minut, po kterých modely vážily až o dvě kila více než normálně. Blátivá semifinále byla hrobem pro spousty našich předních závodníků a do finálových jízd nakonec postoupili Tomáš Kapička a Michal Šindelář. Libor Lukášek a Honza Kapička se přes povedenou kvalifikaci museli spokojit s umístěním v druhé desítce.

Finálovou jízdu nakonec suverénně ovládl Michal Šindelář, který si vyjel dvoukolový náskok na druhého závodníka. Michal se zároveň posunul do průběžného vedení mistrovství ČR. Tomáš Kapička obsadil ve finálové jízdě pátou příčku, i přes to, že byl krátce po startu po těžkém knokautu polského závodníka nucen vyměnit zlomené rameno. Tomáš je v průběžném pořadí na pátém místě, desítku průběžného pořadí uzavírá Honza Kapička.

Dalším závodem „elitního“ seriálu České republiky jsme se mohli opět přesvědčit, že o vysokém počtu závodníků si zatím můžeme nechat jen zdát. Je to škoda zároveň pro méně zkušené závodníky, kteří mohou na okruhu MČR získat cenné informace od naší špičky. Účast na závodech ve Skřípově sice občas bývala slabší nicméně 34 závodníků je za poslední léta nejnižší. Závody MČR tak přestávají být atraktivní a jsou pouze bojem o nominaci pro reprezentaci.

- H.K. -

Kompletní výsledky
Průběžné pořadí MČR "A"

 

Zpět

Vyhledávání