5. závod MČR 2012 (28.-29.9.), Most

30.12.2012 19:03

Seriál mistrovství ČR se poslední zářijový víkend dočkal svého posledního závodu. Nový mistr republiky byl sice pro letošní rok již známý z minulého závodu v Dolním Bukovsku, nicméně o pořadí na dalších místech rozhodnuto ještě nebylo.

Poslední závod byl podle plánu uspořádán u tradičního pořadatele závodů v Mostě. Na trati, která je známá svými rovnými a technickými pasážemi (především typickým "šnekem") se závod mistrovství ČR objevuje pravidelně v kalendářích již několik sezon. Trať se dočkala oproti loňsku drobné změny, která spočívala v umístění skoku na konec cílové rovinky a dále také vyvýšená stávající tribuna pro časomíru a rozhodčího, aby měli lepší přehled o dění na dráze.

Do závodu se celkem přihlásilo 33 závodníků, což přimělo vedení RCAČR ke změně organizace závodu a byl vyzkoušen odlišný model dvoudenního závodu. Trend v úbytku závodníků tedy i nadále pokračuje. Z celkového počtu bylo osm závodníků kategorie elektro buggy. Vzhledem ke státnímu svátku, v pátek před víkendovým závodem, byl závod vypsán sice na dva dny, přičemž trénink trval celý pátek a závod se přesunul pouze na sobotu. Komu se tedy nehodilo, strávit dva dny na závodech mohl dorazit v sobotu ráno a o nic nepřišel. Díky pěknému počasí si tento formát závodníci vesměs pochvalovali. Většina závodníků už tak dorazila na páteční trénink, aby na rychlé trati nastavili co nejlepší setup. Každoročně na mostecké dráze totiž rozhodují desetiny vteřin a rozdíly jsou na této dráze snad nejmenší v celém kalendáři závodů MČR. TQ si zaslouženě vybojoval náš Jirka Mára, který zvítězil ve čtyřech z pěti kvalifikací. Jedno vítězství si připsal Lukáš Zeman, který skončil hned za Jiřím Márou. Již jistý mistr republiky Martin Bayer se posledního závodu MČR neúčastnil, jelikož na stejný termín vypsala organizace IFMAR Warm Up pro mistrovství světa v Argentině. Nicméně jeho tři vítězství mu zaručovala titul mistra republiky, již dva týdny zpátky.

Jelikož mistr byl již znát o to větší souboj se očekával o titul vicemistra ČR, na který si dělala zálusk hned trojice závodníků, kteří měli mezi sebou minimální rozestupy v průběžném pořadí. Na průběžné druhé příčce přijel do Mostu Lukáš Zeman, který tak měl nejlepší výchozí pozici do boje o titul vicemistra.

Již semifinálové jízdy však záhy vyřadily díky zhasnutému motoru z boje o druhou příčku Davida Kuklu. Hlavní finálová jízda poté byla sice ze začátku vyrovnaná a celé závodní pole jezdilo pospolu, nicméně Jirka Mára si po celou dobu polehoučku vybudovával rozhodující náskok, který mu vydržel až do konce finále. O to větší souboj proběhl o druhou příčku, kterou nakonec získal Lukáš Zeman, před Honzou Kapičkou, který vybojoval umístění na bedně v MČR letos poprvé. Na sedmé příčce skončil Jirka Dvořák, a svoji smolnou sezónu dovršil Tomáš Kapička, když neodstartoval do finále vůbec. Na jeho modelu těsně před startem kompletně vyhořela elektronika. Po vítězství ve svém semifinále měl ambice na umístění na předních příčkách. Honza Horáček skončil 18., Luboš Krch 20., Honza Hujer 22.  a Petr Dvořák na 23. místě.  

Paralelní závod elekter, kterého se zúčastnila jen osmička závodníků nepřinesl co se výsledků týká žádné překvapení. Vítězství v kvalifikaci a posléze i v samotném závodě si připsal Karel Novotný, který se zároveň stal i vicemistrem České republiky za Martinem Bayerem. Luboš Krch dojel na 4. místě, před Adamem Hainzem, 7. Lukáš Říha a Honza Kapička nedokončil ani jednu finálovku.

kompletní výsledky 1:8 IC
kompletní výsledky 1:8 E

H.K.

Zpět

Vyhledávání