4. závod MČR 2012 (8.-9.9.), Dolní Bukovsko

26.12.2012 08:55

Předposlední podnik letošní sezóny zavedl celé závodní pole do jižních Čech. V Dolním Bukovsku, kde závody již pátým rokem pořádá MK Veselí nad Lužnicí, opět připravili nádhernou a atraktivní dráhu. Hlavní koordinátorem stavby nové tratě byl starosta městysu Dolního Bukovska František Mazanec, pod jehož vedením vznikla zbrusu nová trať, včetně nového povrchu. Perfektně připravená trať vznikla ve velice krátkém čase, nicméně na její kvalitě se to vůbec nepodepsalo, možná naopak. Na nové trati v Dolním Bukovsku bylo vidět, že základem každé trati je kvalitní podklad, který zde tvořila čerstvá jílovitá hlína. Pomocí těžké techniky vznikly na dráze atraktivní překážky a dokonce byla zachována charakteristická parabola, i když v menším provedení.

Trať se rozpíná na obdobné ploše jako předchozí, je však mnohem rychlejší, a nejrychlejší jezdci dosahovali průměrného času na kolo kolem 32 sekund. Jednalo se sice teprve o předposlední závod, ale už tady mohlo být rozhodnuto o mistru republiky v obou vypsaných kategoriích. Do závodu se přihlásilo 27 závodníků do spalovací kategorie a osm závodníků do kategorie elektro buggy. Zajímavé rozřešení mělo obdobné hlasování jako ve Skřípově o délce závodu, kdy se více závodníků hlásilo k uspořádání dvoudenního závodu. Hlavním důvodem byla příznivá předpověď, která slibovala po celý víkend modrou oblohu a krásné letní počasí. I tentokrát předpověď vyšla a závodníci si tak užili jeden z posledních pěkných závodních víkendů. Pořadatel připravil na sobotu pro závodníky celkem osm jízd, (čtyři měřené tréninky a čtyři kvalifikace), které byly rovnoměrně rozmělněny do celého závodního dne. Na neděli byla připravena poslední pátá rozjížďka, která určila konečné pořadí pro rozdělení do finálových skupin. I tentokrát Martin Bayer získal TQ, stejně jako v předchozích třech podnicích. Z našich jezdců se do první desítky kvalifikace dostal Jirka Mára (3) a Tomáš Kapička (8).

Finálová jízda měla stejný scénář jako poslední dva podniky, hned po startu si Martin Bayer rozjel vlastní závod, ve kterém byl on sám jediným soupeřem. Až daleko za ním se bojovalo o další pozice a o stupně vítězů, a bojovalo se opravdu do posledních vteřin. Jezdci na druhém až čtvrtém místě dojeli v rozmezí necelých dvou sekund - tři kola za vítězným Martinem Bayerem. Ten díky tomuto vítězství obhájil loňský titul a získal celkově již šestý titul mistra České republiky v kategorii 1:8 IC Buggy. Martina tak ani po posledním závodě nikdo nepřeskočí, ačkoliv se jej neúčastní kvůli reprezentování ČR na přípravném závodě pro prosincové mistrovství světa v Argentině. Naši jezdci si vedli velice dobře a dokázali držet krok s Martinovými pronásledovateli. Smůlu měl Honza Kapička, který musel do depa s poškozeným modelem. I když se na dráhu po dlouhých minutách vrátil na dobré umístění si musel nechat zajít chuť. Stejně se musel vzdát naděje na dobré umístění i Jirka Mára, který odstoupil v polovině finálové jízdy. Jirka Dvořák skončil na celkově 15. místě před Petrem Dvořákem, Tomáš Kapička nedokončil semifinálovou jízdu a celkově se umístil na 20. Místě, Luboš Krch 22., Honza Hujer 24. Plamen Sokolov 25. A Tomáš Chaloupka 26.

Kategorie elektrických buggyn začala v sobotu pouze v sedmi závodnících, v neděli se přidal ještě Karel Novotný. Martin Bayer kraloval i v kvalifikaci elektrobuggy, kde si zajistil TQ již v sobotu. Svojí dominanci dokázal i ve finálových jízdách, když vyhrál v prvních dvou finálových jízdách. Honza Kapička dokončil pouze dvě kvalifikace a jednu finálovku. Nakonec obsadil celkově 5. místo, před Adamem Hainzem, Lukášem Říhou a Lubošem Krchem.

Bukovský závod tedy rozhodl o novém mistru ČR v kategorii 1:8 Buggy. Závod se uskutečnil asi zatím na nejlépe připravené trati v letošním ročníku a spolu se skřipovskou tratí patří k nejlepším dvěma podnikům v celém kalendáři MČR.

Z.K.

kompletní výsledky 1:8 IC
kompletní výsledky 1:8 E

Zpět

Vyhledávání