3. závod MČR 2012 (25.-26.8.), Skřipov u Opavy

18.12.2012 11:01

Poslední závod letošního ročníku mistrovství ČR pořádaného pod záštitou RCAČR na moravské části naší republiky se uskutečnil nedaleko Opavy ve Skřipově. Skřipovská dráha je pravidelným pořadatelem mistrovských závodů. Zároveň je také velmi oblíbená mezi závodníky díky své obtížnosti a hlavně kvalitnímu povrchu. Místní klub JK Cars Team je zkušeným pořadatel a připravil na letošní třetí podnik  MČR opět trať do nejlepší kondice. Na této dráze se celoročně jezdí celá řada volných závodů.

Jediné co zůstalo otazníkem bylo jako obvykle ve Skřipově počasí. Již před závodním víkendem bylo podle zaslaných registrací jasné, že pořadatelům  přidělá vrásky celková účast. Prognózy se vyplnily a v sobotu se do závodu přihlásilo 28 závodníků do spalovací kategorie, elektrických buggyn se nesešel ani potřebný počet účastníků na vypsání závodu. Byla tedy znatelná neúčast, citelná byla především neúčast pražských závodníků. Dílem se na neúčasti pochopitelně končící prázdni a čas dovolených.

Na svolané rozpravě si přihlášení závodníci sami v hlasování rozhodli, že se závod uskuteční jako jednodenní. Hlasování bylo jednoznačné a to především díky nepříznivé předpovědi počasí na neděli, která se nakonec vyplnila.

Závod byl tedy vypsán jako jednodenní, nicméně i přes pozdější začátek se stihly tři měřené tréninky, po kterých následovala řádná kvalifikace a finálové jízdy. Všech pět kvalifikací vyhrál Martin Bayer. Náš jediný profesionální závodník zdá se po dvou letech opouští motory nVision. Skřipovský závod absolvoval s motorem Novarossi, se kterým závodil až do mistroství světa 2008.

Kvalifikace přinesla pro organizátory jednu nepříjemnost, která vrhla stín na tuto kategorii. V depu byl při mazání pneumatik přistižen předsedou sekce jeden z našich předních závodníků. Česká pravidla jsou sice k mazání pneumatik benevolentní, podobně jako evropská pravidla, nicméně drzost s jakou bylo mazání uprostřed závodiště aplikováno rozpálila i samotného předsedu sekce. Vyřešení celé kauzy proběhlo záhy nevyloučením přichyceného pilota ze závodu pro "nedostatek důkazů" i přes to, že pravidla hovoří jasně. Naštěstí byl tento incident jediným tmavým místem celého jinak perfektně zorganizovaného závodu.

Hlavní finálová jízda odstartovala v podvečer a stihla se dojet akorát se zapadajícím sluncem, focení nejlepší dvanáctky jezdců se tedy nakonec uskutečnilo již za šera. Pro své letošní druhé vítězství si dojel Martin Bayer a udělal tak výrazný krok k obhájení svého loňského titulu. Na stupních vítězů jej doplnili druhý Jirka Mára a třetí David Kukla.

H.K.

kompletní výsledky

 

Zpět

Vyhledávání