Novinky

Mistrovství republiky 1:8 offroad

20.04.2012 22:07

Osminové offroady do nové sezóny nově

Se staronovým předsedou sekce 1:8 IC Buggy přichází pro nadcházející sezónu i zcela nový systém organizace celého seriálu závodů Mistrovství ČR, který je pořádán pod hlavičkou RC Autoklubu ČR. Rád bych tedy na následujících řádcích představil ty změny, které zasáhnou do této kategorie nejvíce.

Po svém znovuzvolení do funkce předsedy sekce na konci loňského roku, jsem se rozhodl připravit pro nadcházející sezónu několik změn. Mým cílem není měnit stávající systém za každou cenu, ale plynule navázat na práci mého předchůdce a přilákat na závodní tratě co nejvíce jezdců všech výkonnostních skupin a připravit tak pro každého na trati dostatek prostoru pro soutěžení. Zároveň ale chci pro začínající jezdce přilákat ty nejlepších jezdce, které u nás na trati můžete potkat. Jen tak je možné porovnat svoje síly s těmi, kteří nás reprezentují na těch největších závodech po celém světě. Tak vznikne odpovídající závodní kulisa a pěkná podívaná nejen pro diváky.

Při pohledu na startovní pole je také patrné, že je třeba věnovat i náležitou péči pro vytvoření podmínek těm nejmladším a omladit tak startovní pole. V posledních letech se nám věkový průměr jezdců poněkud zvýšil. Je třeba přilákat na závody i mladé jezdce, kteří jednou převezmou štafetu reprezentace.

Pro vytvoření těchto podmínek je nezbytně nutné, aby se v současné době, kdy počet zájemců o tento sport a zejména o tuto kategorii stagnuje, posunout úroveň našich závodů o krok kupředu a vzbudit tak větší zájem. Inspiraci pro posun správným směrem jsem hledal na zahraničních závodech. Proč vymýšlet a zkoušet něco nového. V uplynulých deseti letech jsem měl možnost se zúčastnit desítek nejrůznějších závodů po celé Evropě a to nejen těch klubových, ale přes velká mezinárodní klání až po závody mistrovství Evropy či světa. Největší aktivitu jsem zaznamenal v posledních dvou letech, kdy se moje intenzita výjezdů na zahraniční závody výrazně zvýšila.

Po vzoru šampionátů sousedních zemí jsem se rozhodl pro podniky MČR vyhradit celý závodní víkend. Stávající, i když stagnující, počet závodníků začínal být totiž v posledních sezonách pouze pro sobotní závod příliš vysoký a to bylo mnohdy na úkor doby strávené na trati. Všichni účastníci se v minulých letech jistě setkali s tím, že při hektickém sledu jednotlivých kol rozjížděk nebyl mnohdy čas, ani odzkoušet různá nastavení na svém modelu anebo si třeba jen popovídat s kolegou vedle u stolu. A co potom s modelem, kterému je třeba věnovat náležitou pozornost při poruše nebo při jízdě na rozmoklé dráze. Mnohdy se dokonce stávalo, že na úkor ježdění bylo třeba snížit i počet kvalifikačních jízd. Navíc se po uspěchaném sobotním závodu na nedělní závody truggyn a elektrických buggyn nahlíželo úplně odlišně než na sobotní závody spalovacích buggyn a to nejen pořadatelem, ale i samotnými účastníky. Nedělní závody se tak často stávaly nutným zlem pro pořadatele. Průběh závodů se více méně kvalitou nepodobal ani trochu závodu MČR. Cílem nového systému je odstranit vše co vrhá na závody úrovně MČR stín a odrazuje tak nové jezdce.

V letošní sezóně pojedou tedy všechny tři kategorie (buggy IC, buggy E, truggy) společně (pochopitelně rozdělené do samostatných skupin) a dostane se jim tak srovnatelné pozornosti, jako je to u nosné kategorie spalováků. Extrémní nárůst zájemců o kategorii 1:8E tak rozšíří řady jezdců. Od pořadatele získají jezdci elekter a truggyn lepší péči během závodů. Nebylo divu, že pořadatele mnohem víc zajímal sobotní závod, na který přijelo i čtyřikrát více závodníků než na ten nedělní. Kategorie truggy tak byla u nás prakticky na vymření. Byla by škoda, kdyby stejně dopadla i kategorie osminových elekter.

Kromě zatraktivnění kategorie osminových elekter a skomírajích truggyn, přinese systém i spoustu pozitivních novinek pro nosnou kategorii, kterou jsou spalováky. Od přesunutí pátečních tréninků (v pátek bude trať uzavřena) na sobotní dopoledne se očekává větší kontrola nad celým průběhem tréninků. Ty budou navíc organizované a měřené a každý tak dostane stejný prostor nejen na trati, ale také na věži. V dnešní uspěchané době si celá řada účastníků jen těžko hledá volno v pátečním odpoledni. Každý závodník bude moci využít dvou až třech (záleží na počtu přihlášených) desetiminutových měřených tréninků. Přesunutím části finálových jízd na neděli se tedy logicky oba závodní dny prodlouží a jezdci budou mít čas nejen na "povinné" nahazování, ale i na pečlivější přípravu svých modelů. Cílem je připravit více ježdění a o to všem bezesporu jde.

Pro ty, kdo nechtějí věnovat závodům tolik času je připravena alternativa vstupu do závodu absolvováním poslední kvalifikační jízdy v neděli ráno.

Stejně jako v jiných odvětvích i tady ale musíme myslet na ekonomiku závodů. Každý den se můžeme na internetu kochat novými atraktivními tratěmi po celém světě. Pro vybudování takových areálů, ale musíme vyjít vstříc i pořadatelům. Mým cílem je tedy samozřejmě přivést na závodní okruhy a do seriálu MČR co nejvíce závodníků a přilákat tak i diváky a případné sponzory. Očekávám, že vložené finanční prostředky poslouží pro tvorbu reprezentativního zázemí pro našeho koníčka tolik potřebného. Rád bych, abychom jezdili na tratích, které známe jen ze zahraničních „misí“.

Zdenek Kapička
Předseda sekce RC Buggy

>>

1.INTERTRACK Offroad Challenge 2012 - pozvánka

17.04.2012 07:21 >>

Czech Open - první závod přeložen !!!

13.04.2012 08:21

Tento víkend se měl konat první závod seriálu Czech Open v Praze. Jet se mělo na trati v Kbelých která měla být za tímto účelem lehce přebudována, upravena a zválcována. Bohužel se toto nepovedlo, k čemuž dopomohla i nepřízeň počasí. Závod je tak přeložen na sobotu 21.4. Doufejme že se pořadatelům podaří vše připravit a závod bude uskutečněn. Zájemci o účast se musí znovu přihlásit na stránkách pořadatele !!!

>>

MČR Horní Jelení - pozvánka

25.03.2012 11:28 >>

Misrovství Slovenské republiky a Intertrack Offroad Challenge 2012

24.03.2012 13:02

Termíny závodů v České republice jsou již v podstatě známy. Přinášime Vám termíny závodů na Slovensku a to jak Mistrovství Slovenské republiky tak i závodů série Intertrack Offroad Challenge pro rok 2012.

Termíny závodů 1:8 Off Road 2012 - Slovensko
21. duben Intertrack Offroad Challenge - RCŠMK
19. květen MSR Svätý Jur
26.května MSR Košice
09.června Intertrack Offroad Challenge - RCŠMK
14. červenec MSR Kvetoslavov
4. srpen Intertrack Offroad Challenge - RCŠMK
18. srpen MSR Košice
15.září Intertrack Offroad Challenge - RCŠMK
6. říjen MSR RCŠMK - náhradní termín

 

>>

P One Indoor Race 2012 - foto

23.03.2012 09:23

Díky Petrovi Olišarovi Vám přinášime další fotografie z víkendové závodu v Mohelnické hale.

>>

P One Indoor Race 2012 - video

22.03.2012 14:48
>>

P One Indoor Race 2012 (16.-18.4.), Mohelnice

21.03.2012 21:51

Přesto že poslední dny jsou zalité sluncem a jaro se hlásí naplno, stále nejsou v našich končinách vhodné podmínky pro venkovní závody. Navíc každý rok to v tuto dobu takto s počasím není, což dokazují padající teplotní rekordy. Proto se startovní pole kategorie 1:8 sešlo v motokrosovém aréálu MX Mohelnice. Tato hala má jednu nespornou výhodu a to hliněný povrch dráhy. Ta vznikala od pátečního rána a popravdě řečeno velmi se povedla. Obsahovala mnoho technických prvků a kromě skoků též několik převýšení. Zároveň nechyběly rychlé pasáže. Jezdci se s touto tratí začali seznamovat kolem druhé hodiny, kdy začal oficiálně trénink.

V sobotu ráno po sedmé hodině trénink pokračoval a v devět hodin začala rozprava. Na té se sešlo 55 registrovaných pilotů. Závod byl vyhlášen na pět kol kvalifikací. Započítavaly se však pouze dvě nejlepší, což byla výrazná změna oproti zvyklostem. Bodový rozdíl mezi jezdci tak nakonci kvalifikace byl velmi nepatrný. Vítězem kvalifikace se stal Martin Bayer následovan druhým bratrem Alešem. Třetí příčku obsadil Martin Hudy ze Slovenska. Náš Tomáš Kapička figuroval na páté pozici, Jirka Mára na desáté a Honza Kapička pak jako třináctý. Přímo do semifinále ještě postupoval čtrnáctý Jirka Dvořák.

Finálové jizdy začaly osmifinálem. V něm skončil Plamen Sokolov (41.) Naopak do čtvrtfinále postoupil Luboš Krch (35.) a Honza Horáček (29.). Zde bohužel trochu smolně zakončil závod i Pavel Braun (27.) V semifinále se přilepila smůla na paty Jirkovi Dvořákovi, který odstoupil pro technické potíže. Bohužel v samotném finále se nevyhly problémy s technikou ani Jirkovi Márovi (12.). Honza Kapička si z Mohelnice odvezl nakonec desáté místo a nejlepší klubová jezdec byl Tomáš Kapička, který dojel jako šestý. Celkově vyhrál Martin Bayer před bratrem Alešem. Třetí skončil mladoboleslavský Lukáš Zeman.

Závod to byl velmi vydařený a jediným větším problémem bylo oodvětrávání haly a chybějící kompresor. Blížící se začátek sezóny slibuje velmi vyrovnané boje a tak nezbývá než se těšit na závodní tratě.

 komletní výsledky

>>

Misrovství České republiky 2012 - termíny, přihlášky

20.03.2012 09:19

Od včerejšího večera jsou na stránkách RCAČR zveřejněny startovní listiny seriálu Mistrovství republiky pro kategorie 1:8 Buggy IC, 1:8 Buggy E a 1:8 Truggy. Nejobsazenější kategorie Buggy se spalovacím motoru čítá 71 jezdců, tak uvidíme kolik se jich nakonec letos bude scházet na trati. Každopádně kdo má zájem se zůčastnit závodů MČR tak má možnost se již nyní přihlásit na stránkách RCAČR v kategorii přihlášky.

 

Termín závodů MČR 2012
IC Buggy, Buggy E a Truggy

5. - 6. květen

1. MČR Horní Jelení

30.červen - 1. červenec

2. MČR Slavkov

25. - 26. srpen

3. MČR Skřípov

8. - 9. září

4. MČR Dolní Bukovsko

29. - 30. září

5. MČR Most

 

>>

Czech Open 2012 - info

10.03.2012 14:16

Jaro je za dveřmi a sním je známo čím dál víc termínů závodů v začínající sezóně. Celých jedenáct závodů pro letošek bude obsahovat seriál Czech Open, který se koná tak jako v loňských letech výhradně v Čechách. Letos se pojede třikrát v Praze a Horním Jelení, dvakrát v Boleslavi a po jednom závodě v Ústí, Mostě a Nepomuku. Jezdci mají aktuálně též možnost požádat o přidělení startovního čísla pro sezónu 2012. Pokud se tak účastní více seriálů tak nemusí na každý závod přelepovat startovní číslo.

 

Kalendář závodů Czech Open 2012

Datum

Místo

14. duben

  Praha 

28. duben

Horní Jelení

19. květen

Mladá Boleslav

2. červen

Nepomuk

23. červen

Praha

14. červenec

Horní Jelení (dvoudenní)

18. srpen

Most

08. září

Ústí nad Labem

22. září

Mladá Boleslav

06.říjen

Horní Jelení

20.říjen

Praha

 

>>
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Vyhledávání